AB SİVİL TOPLUM DİYALOĞU KAPSAMINDAKİ PROJEMİZDE KARABÜK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ


AB Sivil Toplum Diyaloğu IV kapsamında Derneğimizin koordinasyonunda devam eden “Türkiye’nin Ormanlık Alanlarında Natura 2000’in Uygulanabilirliği” projemizde çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. 1 yıllık proje süresi sonunda 6 aylık süre uzatımı aldığımız projemizde önemli bir aşama olan ilk çalıştayımız 24 Nisan 2017 saat 09.30’da proje uygulama alanı Karabük’te gerçekleşti.

Karabük Öğretmenevinde gerçekleşen bu toplantımıza Yenice Kaymakamı Muhammet Fatih DEMİREL, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı BEŞEL, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürü Hasan BAŞYİĞİT ile ilgili kurumların çevre İşletme müdür ve şefleri ile çalışanları, proje ortağımız Karabük Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Bahattin ÇELİK ile Orman Fakültesi Öğretim üyeleri, Sürdürülebilir Kentsel ve Kırsal Kalkınma Derneği (SURKAL), Orman Kooperatifleri Merkez Birliği (ORKOOP), Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF Türkiye), TEMA gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çalışma sahasını içeren köylerin muhtar ve köy sakinleri ile Genel Merkezimizden II. Başkan Nihat ÖZ, Dernek Müdürü Serkan AYKUT olmak üzere yaklaşık 40 kişi katılmışlardır. II. Başkanımız Nihat ÖZ ile Zonguldak Orman Bölge Müdürü, Bakanlık 10. Bölge Müdürü ve Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanının açılış konuşmalarının ardından Proje Yürütücüsü Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cumhur GÜNGÖROĞLU’nun sunumuna geçildi.

İlk oturumda AB Sivil Toplum Diyaloğu IV ve projemizin genel hedefleri hakkında bilgiler aktaran GÜNGÖROĞLU verilen kısa kahve arasının ardından sunumunun ikinci bölümünde NATURA 2000 ve proje ortaklarımız hakkında detaylı bilgiler aktarmıştır. İnteraktif bir şekilde süren ve katılımcılar açısından oldukça bilgilendirici ve verimli geçen toplantının ardından tüm katılımcılarla öğle yemeğine geçildi. Toplantının ardından Projemizin Karabük ofisinin yer aldığı Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi’ne geçerek önümüzdeki süreçte projemizde yapılacak işlerle ilgili bir toplantı gerçekleştirdik.