AB Sivil Toplum Diyaloğu Kapsamındaki Projemizde II. Karabük Çalıştayı Gerçekleşti


Derneğimizin başvuran olduğu “Türkiye’nin Ormanlık Alanlarında Natura 2000’in Uygulanabilirliği” projemizde Karabük’teki ikinci Çalıştayımız 18 Temmuz Salı günü gerçekleştirildi. Karabük Öğretmenevi’ndeki çalıştaya Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı BEŞEL ile ilgili kurumların çevre İşletme müdür ve şefleri ile çalışanları,  proje ortaklarımız Almanya NABU’dan Proje Sekreteri Nils HORSTMEYER, Çevre Ekonomisi Uzmanı Charlotte Charlotte.Moellendorff (Almanya -Doğa ve Biyoçesitlilik Koruma Birliği) ile Karabük Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Bahattin ÇELİK ile Orman Fakültesi Öğretim üyeleri, Sürdürülebilir Kentsel ve Kırsal Kalkınma Derneği (SURKAL), yerli saha uzmanlarımız ve Dernek Genel Merkezimizden II. Başkan Nihat ÖZ, Dernek Müdürü Serkan AYKUT olmak üzere yaklaşık 40 kişi katılmışlardır.

Dernek II. Başkanımız, Zonguldak Orman Bölge Müdürü ve Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı’nın açılış konuşmalarının ardından NABU’dan Bay Nils tarafından “NATURA 2000’nin Ormanlık Alanlarda Uygulanması”, Bayan Charlotte tarafından “NATURA 2000 Korunan Alanlar Ağı ve Bunun Faydaları” konulu sunumları gerçekleştirildi. Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Cumhur GÜNGÖROĞLU tarafından ise projede bugüne kadar yapılan faaliyetler ve bunun sonuçları ile tespit edilen olumlu ve olumsuz durumlar katılımcılarla paylaşılmıştır. Sunumların ardından projemizde bugüne kadar önemli katkıları olan Yrd. Doç. Dr. Ufuk COŞGUN’un moderatörlüğünde muhtarlar ile haritalar, tablolar üzerinde çalışarak ve anket yapılmak sureti ile özel bir çalışma gerçekleştirildi. Çalışma sonunda TOD ve NABU heyetleri olarak Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı’nı makamında ziyaret ederek projenin 3 ortağı olarak bugüne kadarki kusursuz işbirliği sürecini ve sonraki muhtemel ortaklılarımızı değerlendirme fırsatı bulduk.

10 Ağustos 2017’de yapmayı planladığımız kapanış toplantısı öncesi oldukça önemli olan bu ikinci çalıştay oldukça başarılı ve tüm taraflar için bilgilendirici olmuştur. Çalıştay sonunda Almanya NABU’dan uzmanlar ile sahada 5 saatlik bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir.   

Bunun yanında Almanya'dan gelen proje ortağı kuruluşun temsilcileri ile özellikle projenin finansal konularını ayrıntılarını görüşmek üzere Ankara'da AB Bakanlığı Uzmanları ile biraraya gelinmiştir.